Jaki układ łóżek wybrać podróżując kamperem?

Sen to nieodłączny element naszego życia. Wpływa on m.in. na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu oraz odpowiednią regenerację, dlatego warto zadbać o to, aby odbywał się on w komfortowych warunkach. Jak zatem stworzyć odpowiednie warunki będąc w podróży kamperem? Przede wszystkim warto rozpocząć od wyboru dostosowanego do naszych potrzeb łóżka!

Rodzaje łóżek

W kamperach dostępnych na rynku znajdziemy rozmaite konfiguracje, wśród których każda, nawet najbardziej wymagająca osoba znajdzie łóżko dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb. Pojazd możemy podzielić na trzy strefy, w których umiejscowione są łóżka:

  • sypialnię,
  • salon,
  • przód kampera.

I tak w sypialni, czyli tylnej części kampera znajdziemy:

  • dwa łóżka z łącznikiem tworzące giga łóżko,
  • centralne duże łóżko,
  • łóżko francuskie
  • poprzeczne duże łóżko,
  • łóżko piętrowe (dwa pojedyncze łóżka).

 

W przypadku salonu wyróżniamy:

  • rozkładane kanapy,
  • rozkładane fotele.

 

Natomiast na przodzie kampera dostępne jest:

  • opuszczane łóżko,
  • łóżko w alkowie.

 

Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wymienionych konfiguracji.

Dwa łóżka z łącznikiem, czyli giga łóżko

 

Roller Team Kronos 284 TL (źródło)

Najważniejsze informacje

Wymiary:

  • pojedyncze łóżko około 220 × 80 cm,
  • giga łóżko nawet do 220 × 200 cm.

Ilość miejsc do spania: max. 4

Przeznaczenie: rodziny z małymi dziećmi, grupy znajomych

Zalety:

  • duża przestrzeń do spania,
  • komfort snu,
  • możliwość zarządzania przestrzenią,
  • duża ilość schowków i miejsca do przechowywania.

 

Krótka charakterystyka

W przypadku tej konfiguracji dwa pojedyncze łóżka znajdują się w tylnej części kampera, czyli tzw. sypialni. Każde pojedyncze łóżko ma wymiary około 220 × 80 cm. Są one częściowo oddzielone od siebie schodkami, w których znajdują się pojemne schowki oraz szuflady. Łóżka te umieszczone są dość wysoko, jednak dzięki temu pod każdym łóżkiem pojedynczym znajduje się także szafka z wieszakami na ubrania. Dodatkowo w przestrzeni pod łóżkami znajduje się zazwyczaj tzw. garaż/bagażnik, w którym przechowywane są stoliki, krzesła oraz bagaże. Sypialnia może być zamykana specjalnie przeznaczonymi do tego przesuwnymi drzwiami lub np. drzwiami od łazienki.

Istnieje możliwość połączenia za sobą omawianych łóżek. W jaki dokładnie sposób? Aby stworzyć giga łóżko, czyli największe możliwe łóżko, jakie dostępne jest w kamperach, należy wysunąć lub nałożyć specjalną zasuwę, a następnie umieścić na niej odpowiedni materac. Powstające w ten sposób giga łóżko osiąga wymiary nawet do 220 × 200 cm (jest to zależne m.in. od wielkości pojazdu) i mogą się na nim wyspać nawet 3-4 osoby. Warto zaznaczyć, że po połączeniu ze sobą pojedynczych łóżek w jedno, wejść można na nie tylko z jednej strony.

Dethleffs Globetrotter I 7850-2 EB (źródło)

 

Forster I 745 EB (źródło)

Dla kogo?

Takie rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do rodzin z małymi dziećmi, które lubią lub z różnych względów chcą spać z rodzicami. Po połączeniu łóżek znikają jednak schodki, dlatego aby umożliwić najmłodszym swobodne wejście na dość wysoko położone łóżko, trzeba skorzystać z drabinki, która znajduje się na wyposażeniu kampera. Giga łóżko sprawdzi się również w przypadku dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą par lub kilku podróżujących znajomych.

 Globe-Traveller Explorer Z (źródło)

Jakie są zalety i wady tej konfiguracji?

Przede wszystkim podróżujący, którzy korzystają tylko z podstawowej wersji konfiguracji, mogą cieszyć się odrobiną prywatności. Pojedyncze łóżka będą również zaletą dla osób ceniących sobie samotny, niczym nieskrępowany sen. Natomiast zaletą giga łóżka, czyli drugiej wersji tej konfiguracji jest możliwość przenocowania w kamperze większej ilości osób. Łóżko w tak dużym rozmiarze zapewnia naprawdę sporo przestrzeni do spania, co przekłada się na swobodny i komfortowy sen, a co za tym idzie – dużo lepsze samopoczucie osób podróżujących.

Ponadto taka konfiguracja daje możliwość zarządzania przestrzenią. Można pozostawić łóżka rozdzielone, co gwarantuje większą przestrzeń do swobodnego poruszania się w kamperze, jednak w dowolnym momencie łóżka można ze sobą połączyć i stworzyć miejsce do komfortowego snu dla kilku osób.

Choć tego typu konfiguracja ma mnóstwo zalet, ma też pewną wadę. W sytuacji, gdy łóżka są ze sobą połączone i tworzą giga łóżko, dostęp do szuflad czy szafek ukrytych pod powierzchnią pojedynczych łóżek jest utrudniony.

Centralne duże łóżko, czyli łóżko królewskie

Roller Team Kronos 265 TL (źródło)

Najważniejsze informacje

Wymiary:

  • 140-160 cm × 190-200 cm.

Ilość miejsc do spania: 2

Przeznaczenie: małżeństwo, para znajomych

Zalety:

  • nie przeszkadza w użytkowaniu pozostałych części kampera,
  • możliwość regulowania wysokości,
  • składane zagłówki,
  • swobodny dostęp do łóżka,
  • dostęp do luku bagażowego.

Krótka charakterystyka

Centralne duże łóżko znajduje się w części sypialnianej kampera. Jego charakterystyczne położenie przekłada się na swobodny dostęp (z trzech stron) oraz komfortowe użytkowanie. Łóżko ma zazwyczaj wymiary od 140 do 160 cm szerokości oraz od 190 do 200 cm długości, dzięki czemu ze spokojem wyśpią się na nim dwie dorosłe osoby.

Wysokość tego typu łóżka można regulować elektrycznie lub ręcznie, warto jednak mieć na uwadze fakt, iż ze względu na jego położenie tuż nad lukiem bagażowym, regulując wysokość łóżka, wpływamy również na ilość dostępnego miejsca w bagażniku. Wielu producentów łóżek królewskich zapewnia również składane zagłówki, dzięki którym można w wygodnej pozycji np. czytać książkę czy odpocząć, co jest niewątpliwie zaletą tego typu konfiguracji.

Roller Team Kronos 265 TL (źródło)

Dla kogo?

Łóżka królewskie przeznaczone są głównie dla małżeństw, par lub znajomych, którym nie przeszkadza dość mała ilość przestrzeni na swobodne wiercenie się w trakcie snu ;). Ze względu na brak odpowiednich zabezpieczeń wybór tej konfiguracji nie będzie dobry w przypadku małych dzieci.

Dethleffs Just 90 T 7052 DBL (źródło)

Jakie są zalety i wady tej konfiguracji?

Niewątpliwą zaletą łóżka królewskiego jest brak konieczności składania go w ciągu dnia, gdyż zarówno za dnia, jak i w nocy nie przeszkadza ono w użytkowaniu pozostałych części kampera. Ten rodzaj łóżka gwarantuje również swobodę w korzystaniu, ze znajdujących się tuż obok, szafek nocnych oraz dostęp do luku bagażowego poprzez podniesienie materaca.

Z racji dostępu do łóżka aż z trzech stron nie sprawdza się ono jako miejsce do spania dla małych dzieci, gdyż niebezpieczeństwo upadku jest dość duże i jest to główna wada łóżka królewskiego.

Łóżko poprzeczne

 

Roller Team Kronos 298 TL (źródło)

Najważniejsze informacje

Wymiary:

  • 140-160 cm × 210 cm.

Ilość miejsc do spania: 2

Przeznaczenie: małżeństwo, para znajomych, rodziny z dziećmi

Zalety:

  • duża przestrzeń do spania,
  • możliwość oddzielenia części sypialnianej od części mieszkalnej.

Krótka charakterystyka

Tego typu łóżko jest jednym z najczęściej spotykanych w różnego rodzaju kamperach. Znajduje się ono w części sypialnianej i jak sama jego nazwa wskazuje, położone jest w poprzek pojazdu. W zależności od producenta łóżko może mieć od 140 do 160 cm szerokości oraz około 210 cm długości. Ze względu na położenie do łóżka możemy się dostać tylko z jednej strony. Ponadto jest ono umieszczone dość wysoko, dlatego producenci, aby ułatwić wejście do łóżka, umieszczają obok niego drabinki lub specjalne schodki, w których znajdziemy np. służące do przechowywania ubrań szuflady.  Warto podkreślić, że bok łóżka, poprzez który możemy się do niego dostać, przylega zazwyczaj do ścian łazienki oraz kuchni, dlatego szerokość wejścia jest ograniczona. CZY TUTAJ JEST DOSTĘP DO BAGAŻNIKA?

Benimar Tessoron 440 UP (źródło)

 

Dla kogo?

Łóżko poprzeczne przeznaczone jest dla dwóch osób dorosłych, jednak ze względu na swoje spore wymiary, świetnie sprawdza się także w przypadku rodzin z małymi dziećmi.

Laika Kosmo F510 (źródło)

Jakie są zalety i wady tej konfiguracji?

Tego typu łóżka to jedne z największych,  jakie dostępne są w kamperach i to właśnie jego rozmiary sprawiają, że cieszą się one dużą popularnością. Ponad 200 cm długości poprzecznego łóżka zapewnia komfortowy wypoczynek nawet wysokim osobom. Dodatkową zaletą jest możliwość oddzielenia części sypialnianej od części mieszkalnej kampera np. przy pomocy zasłony.

Łóżko francuskie

Dreamer D62 Select (źródło)

Najważniejsze informacje

Wymiary:

  • 120-140 cm × 180-200 cm.

Ilość miejsc do spania: 2

Przeznaczenie: małżeństwo, para znajomych

Zalety:

  • ze względu na niewielkie rozmiary zajmuje mało miejsca,
  • nie przeszkadza w użytkowaniu pozostałych części kampera.

Krótka charakterystyka

Tego typu łóżko jest dość specyficzne. Dlaczego? Głównie ze względu na swoje wymiary. Jest ono nieco większe niż typowe pojedyncze łóżko, jednak mniejsze niż standardowe łóżko dwuosobowe. W zależności od producenta może mieć ono od około 120 do 140 cm szerokości oraz 180 do 200 cm długości. Przez wzgląd na nietypowe wymiary znajdziemy je głównie w kamperach typu van, ale również w popularnych półintegrach.

Łóżko francuskie umieszczone jest na tyle pojazdu po jego prawej lub lewej stronie. Tuż obok niego znajdują się zazwyczaj drzwi do łazienki, dlatego też do łóżka francuskiego dostęp bywa lekko ograniczony.

Affinity Duo (źródło)

Dla kogo?

Łóżko francuskie, chociaż jest niewielkie, to zapewni komfortowy sen zarówno jednej, jak i dwóm osobom niezależnie od ich wieku.

Affinity Duo (źródło)

Jakie są zalety i wady tej konfiguracji?

Chociaż niektórzy niestandardowe wymiary łóżka francuskiego mogą uznać za jego wadę, to jednak jest to także jego mocna zaleta, gdyż zajmuje ono mało miejsca, które jest tak pożądane w przypadku kamperów o niewielkich rozmiarach. Ponadto jego położenie nie wpływa na komfort użytkowania części mieszkalnej kampera.

 

Łóżko piętrowe

Roller Team Kronos 277M (źródło)

Wymiary:

  • najczęściej 90 × 210 cm.

Ilość miejsc do spania: 2 (jedno na górze, drugie na dole)

Przeznaczenie: single, dzieci, osoby ceniące sobie samotny sen

Zalety:

  • komfort samotnego snu,
  • łóżko zajmuje niewiele miejsca, które może zostać przeznaczone na inne elementy wyposażenia pojazdu.

Krótka charakterystyka

Łóżko piętrowe znajduje się na tyłach kampera. Zazwyczaj ustawione jest ono w poprzek pojazdu, jednak znajdziemy również kampery, w których łóżko piętrowe umiejscowione jest wzdłuż jednej z jego bocznych ścian. Ta konfiguracja składa się z dwóch łóżek o wymiarach 90 × 210 cm (pojedyncze łóżko), które umieszczone są nad sobą na różnych poziomach. Łóżka piętrowe najczęściej znajdziemy w kamperach przeznaczonych dla 6-7 osób.

Bardzo często łóżko, które znajduje się niżej, stanowi także część bagażową kampera w związku z czym wysokość, na jakiej ma się ono znajdować, może być regulowana (elektrycznie lub ręcznie). Łóżka położonego wyżej nie możemy opuszczać (w zależności od modelu), a w celu dostania się do niego musimy użyć znajdującej się na wyposażeniu kampera drabinki. Ponadto górne łóżko wyposażone jest w specjalną siatkę, która chroni osobę śpiącą przed upadkiem, co sprawdza się szczególnie w przypadku młodszych dzieci.

CHAUSSON C656 (źródło)

Dla kogo?

Łóżko piętrowe to często marzenie najmłodszych podróżników, którzy wykorzystują je nie tylko do odpoczynku, ale również zabawy. Ta konfiguracja przeznaczona jest także dla wszystkich osób ceniących sobie samotny sen.

CHAUSSON 720 (źródło)

Jakie są zalety i wady tej konfiguracji?

Zaletą łóżka piętrowego jest przede wszystkim fakt, że zajmuje ono mało miejsca tak jak typowe łóżko jednoosobowe, jednak ze względu na budowę zapewnia sen niejednej, ale dwóm osobom. Jego niewielkie rozmiary przekładają się również na większą przestrzeń do zagospodarowania w kamperze. Kolejną zaletą jest wspomniana wcześniej możliwość przekształcenia dolnego łóżka w przestrzeń bagażową.

Rozkładane kanapy i fotele

Dethleffs Just 90 T 6762 (źródło)

Wymiary:

  • około 100 × 170 cm (łóżko powstające z kanap),
  • około 60 × 100 cm (łóżko powstające z foteli).

Ilość miejsc do spania w przypadku łóżka powstającego z kanap: 2

Ilość miejsc do spania w przypadku łóżka powstającego z foteli: 1

Przeznaczenie: dzieci

W części dziennej (salonie) każdego kampera znajdują się kanapy wyposażone w pasy bezpieczeństwa, najczęściej między kanapami (układ „twarzą w twarz”) znajduje się również stolik, przy którym spożywane są posiłki. To właśnie przy pomocy wyposażonego w teleskopową nogę stolika możliwe jest uzyskanie dodatkowego dwuosobowego łóżka w tej części pojazdu. Warto jednak zauważyć, że ma ono niewielkie wymiary, które wynoszą około 100 cm szerokości i około 170 cm długości.

W salonie kamperów 7 lub 8-osobowych mogą również znajdować się ustawione naprzeciwko siebie fotele. Po ich rozsunięciu oraz rozłożeniu możemy uzyskać jednoosobowe łóżko, którego długość nie przekracza zazwyczaj 170 cm.

W niektórych pojazdach możliwe jest również stworzenie łóżka poprzez połączenie kanapy z fotelem.

Roller Team Kronos 277M (źródło)

Dla kogo?

Łóżka powstające z foteli czy z kanap osiągają zazwyczaj niewielkie rozmiary, dlatego sprawdzają się przede wszystkim jako łóżka dla najmłodszych uczestników podróży.

Jakie są zalety i wady tej konfiguracji?

Już samą możliwość stworzenia dodatkowego łóżka z kanap czy foteli znajdujących się w kamperze możemy uznać za ogromne udogodnienie. W kanapach często znajdują się także liczne schowki, w których możemy np. umieścić pościel lub inne mniejsze bagaże. Wśród wad należy jednak wyróżnić przede wszystkim niewielkie wymiary łóżek powstających z kanap i foteli, a także konieczność ich codziennego rozkładania i ponownego składania.

Opuszczane łóżko

Dethleffs Just 90 T 6762 (źródło)

Wymiary:

  • 120-150 cm × 210 cm.

Ilość miejsc do spania: 2

Przeznaczenie: małżeństwo, para znajomych

Zalety:

  • duża przestrzeń do spania,
  • możliwość umieszczenia łóżka bezpośrednio pod sufitem.

Krótka charakterystyka

Łóżko opuszczane znajdziemy zarówno w kamperach typu integra, jak i w półintegrach. Warto podkreślić, że ten rodzaj łóżka umiejscowiony jest z przodu pojazdu. W przypadku integry znajduje się ono nad szoferką, natomiast w półintegrach znajdziemy je nad jadalnią/salonem. Ma ono od około 120 do 150 cm szerokości oraz około 190 cm długości. W ciągu dnia łóżko znajduje się bezpośrednio pod sufitem, jednak aby móc z niego skorzystać, musimy je opuścić ręcznie lub przy pomocy specjalnych mechanizmów. Co ważne, maksymalnie opuszczone łóżko całkowicie uniemożliwia swobodne korzystanie ze znajdującej się bezpośrednio pod nim jadalni lub szoferki.

Benimar Amphitryon 967 (źródło)

 

Dla kogo?

Opuszczane łóżko przeznaczone jest dla dwóch osób. Sprawdzi się ono zarówno, dla małżeństw, pary znajomych, jak i najmłodszych.

Roller Team Zefiro 265 TL (źródło)

Jakie są zalety i wady tej konfiguracji?

Wielkość łóżka, która umożliwia komfortowy sen dwóm osobom to z pewnością jego duża zaleta. Ta konfiguracja ma jednak pewne wady. Przede wszystkim opuszczone łóżko utrudnia, a nawet całkowicie uniemożliwia korzystanie z części kampera, nad którą jest ono umieszczone, dlatego aby nie utrudniać naszym współtowarzyszom podróży każdego ranka musimy „złożyć” łóżko. W większości kamperów typu półintegra opuszczone łóżko całkowicie zasłania także wejście do pojazdu.

Łóżko w alkowie

Roller Team Kronos 277M (źródło)

Wymiary:

  • 160 cm × 200-210 cm (w zależności od producenta).

Ilość miejsc do spania: 2

Przeznaczenie: małżeństwo, para znajomych, dzieci

Zalety:

  • duża przestrzeń do spania,
  • nie przeszkadza w użytkowaniu pozostałych części kampera.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest alkowa. Jest to charakterystyczna nadbudowa, która znajduje się nad szoferką. W tej przestrzeni umieszczone jest łóżko o szerokości nawet 160 cm oraz długości około 200-210 cm. Aby dostać się do alkowy, konieczne jest użycie znajdującej się na wyposażeniu kampera drabinki. Ponadto w celu zapewnienia bezpieczeństwa łóżko w alkowie wyposażone jest w specjalną siatkę, która chroni użytkowników przed upadkiem.

Benimar Sport 363 (źródło)

 

Dla kogo?

Łóżko w alkowie przeznaczone jest dla dwóch osób, tego typu konfiguracja wybierana jest zazwyczaj przez rodziny z dziećmi oraz grupy znajomych.

Jakie są zalety i wady tej konfiguracji?

Jedną z oczywistych zalet łóżka w alkowie jest jego wielkość. Aż 160 cm szerokości oraz ponad 200 cm długości to w przypadku kamperowych łóżek prawdziwy luksus. Ponadto umieszczenie łóżka w nadbudowie nad szoferką dało producentom kamperów sporo wolnej do zagospodarowania przestrzeni w pozostałych częściach pojazdów.

Taka konfiguracja mimo wielu zalet ma także swoje wady. Nadbudowa zwiększa wymiary pojazdu, co przekłada się głównie na koszty eksploatacyjne pojazdu oraz ilość spalanego paliwa.

To już wszystkie rodzaje łóżek, jakie znajdziemy w kamperach dostępnych na rynku. Spośród tak szerokiej gamy konfiguracji, każda ekipa podróżników (czy to rodzina z dziećmi, czy grupa znajomych) z pewnością znajdzie komfortowy dla siebie układ!

 

Podsumowanie

Wybór idealnego układu łóżka w kamperze może znacząco wpłynąć na komfort Twojej podróży. Rozważ wszystkie opcje, dostosuj je do swoich potrzeb i ciesz się wygodnym snem w trakcie swoich przygód kamperem.